Přeskočit navigaci   Domů   Minulé akce   Psaní a jiné   O nás a kontakty  

 

Tyfloturistický oddíl -- Horolezecký víkend, 25.--27. května 2007

Okolnosti udělaly tuto akci poněkud vybočující z rámce TTO. Struktura byla značně proměnlivá co do složení vedoucích. Kolem pevného středu -- Honzy a Báry, zakroužili Helena, Anička, Pája a Jeník a v dalších orbitech Mářa, Petr, Tonda, Magda, Adéla, Martin, Míša a Jindra. Též rodiče Danielky a Ríši i Kuby a Toma. Někteří se zúčastnili jen na pár hodin, ale v některých chvílích byli pro průběh nezastupitelní.
Bydlelo se u Honzy a Heleny, lezlo na Čertových -- Černolických skalách. Množství svěřenců bylo šest až osm. Některé výkony byly prostě neuvěřitelné, nálada výborná, všichni si to myslím užili a vypadali spokojeně.
Doufáme, že alespoň některé z nových, zatím jednorázových vedoucích, jsme nalákali na další spolupráci. Byli výborní.

První den, příjezd do BC v Radotíně -- fotogalerie z prvního dne

Za všechny „děti“, Petr Haluška (psal „naslepo“)
Honza pořádá horolezecký výlet. Pořadateli jsou Bára a Anička. Hlavním Honza a nejdůležitějším Bossem Helenka. Dnes ve 14 hodin jsme se sešli ve škole J. Ježka, odjezd byl ve 14:30. Vydali jsme se na stanici Pohořelec a jeli jsme tramvají 22 do stanice Malostranské nám., přesedli jsme na tramvaj 12, do stanice Smíchovské nádraží. Tam jsme sedli na 204 a jeli jsme do stanice Nádraží Radotín. Přijeli jsme na místo. A tam jsme provedli vybalování a prostorovou orientaci. A tím jsme se považovali za ubytované.

Druhý den -- sobota na Čertových skalách u Černolic -- fotogalerie z druhého dne

Za všechny „děti“, Petr Haluška (psal „naslepo“)
Ráno po 8:15 jsme šli na vlak, pak pod skály a na ně připravili horolezecké cesty. Taky jsme se bavili hrama. Poté jsme zahájili horolezeckou horečku a tím jsme se prohlásili za dobrý horolezáky
Hlavními lidmi byli Jean. Junior a Jan senior. Další hráli Tonda, Helenka, Pavla, Jindra. Podle lezeckého gusta, někdo pomalejš a někdo rychlejš. Můj dojem z horolezeckého víkendu byl, že jsem poznal nové zkušenosti a co mě nejvíc bavilo, bylo, že jsem vůbec něco vylez, jsem hroznej antitalent na všechno. Jedna věc se mi přihodila, že jsem měl menší pád, ale jinak uplně gut, se všema jsme se dobře bavil hlavně s Pušíkem, který mě navigoval, kam mám nastoupit.
Přehled dne: Ráno se vstalo, jelo se vlakem a pak autobusem až téměř pod skály, byli jsme tam do 4:00 hod, a pak jsme se dali na zpáteční cestu, to mě vedl Tonda, jeho přezdívka je lokomotiva. Chtěl bych říct, že tato akce se velmi povedla a na zítra se těším, jelikož nevím, co se stane.
Tak pokračování zítra čau, Petr Haluška.

Třetí den, další lezení -- fotogalerie z táboráku a třetího dne

Další fotky od dalších

 

Hore zdar!

Na tenhle podnik bylo třeba doplnit vedoucí o poměrně velké množství dobrovolníků z řad aktivních horolezců. Tím nastal větší pohyb, změny, ale myslím že to mělo svůj pozitivní dopad na živost akce. Také tím, že příchozí na jeden den nebyli „opotřebovaní“ :-).
Snad se podařil vyladit poměr mezi pevnou organizací času a místem pro improvizaci podle momentální situace a nálady dětí.
Samotné horolezení se zdá být pro dětí dobré (krom odřených kolen). Už pohyb v přírodě, cvičení těla je přínos. Cvičí se i orientace v prostoru, schopnost pracovat se svým tělem. Při úspěchu vzrůstá zdravá sebedůvěra, děti dokáží něco, čeho se bojí i mnozí vidící dospělí. Během samotného lezení je lezec v intenzivní interakci se svým jističem a rádcem a to jako partner (vzájemné důvěra, komunikace…). Horolezec se učí ovládat (pracovat s ní) svoji psychiku (strach, přehnaná sebedůvěra, sebepodceňování…)

Absolutně nejdůležitější cíl, tedy aby se děti vrátily zdravé zpět, byl splněný. Krom odřených kolen a modřin, kterým se v přírodě a na skále nevyhneme. Přežili ve zdraví i vedoucí, dokonce i psychicky. No hurá, co si víc přát :-)!
Zajímavé bylo složení vedoucích: čtyři členové TTO, čtyři (dva pedagogové a dvě studentky) z gymnasia v Berouně, tři z horolezeckého oddílu v Berouně, pět uživatelů pc se systémem Linux, jeden novinář z HN, jeden skautský vedoucí, jeden pes, jeden rentiér. Další ani nevím. Osm z vedoucích jsou aktivní horolezci.

Plán akce v pdf (43,5KB) a v prostém textu (2KB)

Nějaké odkazy k samotné skále:

 

Návštěvní kniha -- zde možno nechat vzkaz

 

Logo Veolia

Na horolezecký materiál významně přispěl Nadační fond Veolia

 

 

A Lanex

 

 

Tyfloturistický oddíl

Rozcestí galérií

Úvodní stránka těchto stránek