Základy pecologie

Vizionářem Pece lítací a dalších pecí je myslitel, vynálezce a šarmantní mladý muž, pan Ma (zde na procházce městem, v obchodě) Jak se ta pec vlastně řídí? Ptá se slečna Míša ve svém songu o pecích lítacích. Pro začátek vězte:

Pec podle Matouše: Pece lítací létají do Bongobanga a Stářeže. Potřebují gonregenge jako motor a nasazení jako palivo. Zásadní součástkou pece jsou vilkuže. O nich sice není moc známo, k čemu slouží ani čím jsou, ale víme, že jsou třeba. Jsou hranaté. Častou součástí peci je polašot, nahrávací zařízení. Velmi často se letů účastní milé děvče, jistá Plankova Konstanta. Jednou z možných havárií pece je zpředvčerejšírování. Obávané je též prekérní situace a náročný. Fatugenbe--fatugenbe a Plotenské náměstí patří k peci lítací podobně, jako kdotozvonil k zazazi. Zazazi je potřeba i k létání v peci. Ovšem vilkuže jsou potřeba vždy!
Další z pozoruhodných strojů je Houknotina, jakýsi první prototyp pece.

Píseň o peci. Zpívá pan Ma a další (nejsou ale slyšet). Žel pořízeno nekvalitním polašotem (wma 587 KB)

Malé vysvětlení: Neprozřetelně jsem tento text zveřejnil bez uvedení do subtilní problematiky Pecí. Pec opravdu vymyslel pan Ma. Zajímal jsem se o to, co vlastně je ona Pec lítací a její sestry, jako je Pec na spaní, Pec na pršení… dokonce i Pec na pecování, co vlastně jsou a jak fungují. Zatím jsem sesbíral předešlé. Mezitím se termín „pecovat“ stal v úzkém kruhu synonymem pro kreativní tvorbu novotvarů, vymýšlení si, absurdní hříčky a další podobné „volnočasové aktivity“ budící v nezasvěcených dojem, že dotyčným přeskočilo. Pecování úzce souvisí s kmenem Gramofonů, ale to už je jiná část esoterních nauk. V jisté smyslu, a mnohými tak vědomě nebo podvědomě chápáno, je pec lítací dopravním prostředkem do světa fantazie, svobody, spontánní radosti a souznění duší. Pec létá tam, kde není žádné „musíš“ a kam se člověk musí občas vydat, aby se nezbláznil. Trochu bláznit, aby se nezbláznil. A to děti umí. Je mi proto ctí, když mohu s některým z dětí sednout do pece a letět.

Nová zjištění

Sečna Míša, děkuji Ti Míšo, mne upozornila některé nepřesnosti a doplnila: Jenom maličko poopravím, podle toho, jak M. rozumím já, jsou ta místa, kam létá pec, Stářež a Bongovand. A ještě jsi zapomněl na blaňkvotaň, což je hlásidlo zastávek na - to není letiště, jak se tomu říká? Peciště? Ono by se tam toho dalo napsat mnohem víc, například co je to brzopůjdem nebo trompěkně, nebo o filmu Eskurnit Angelina. Brzopůjdem je tuším něco jako lítací vlak (může táhnout i pec), trompěkně je tramvaj, která může jezdit nebo lítat. Pec se naviguje pomocí spektra. Existují dva typy pecí: bongovandská, ta je menší a létá jen na krátké vzdálenosti, a stářežská, ta je na dlouhé lety a pojme víc cestujících.

Ovšem paní Helena upozorňuje na Spektrální Angelinu. Ta ovšem s filmem Eskurnit Angelina souvisí tak, že nijak. To je přeci srozumitelné!

Další upgrade vědomostí (dodala Míša): Zapomněla jsem se ještě zmínit o filmu Eskurnit Angelina. Tento film vytvářejí a hrají velké přítelkyně autora Pecí, slečny Stázka a Monča. Hlavní postavy filmu jsou dívka jménem Zalíčila, její přítel a později manžel Močalendo Kendo a člověk jménem Eskurnit Angelina, který takzvaně zalekává lidi (pokud si správně pamatuju, zaleknout někoho znamená uvést ho jakoby do věčného spánku). Film pojednává o dobrodružstvích, která zažívá Zalíčila tuším se svou sestrou a svým manželem, o narození Zalíčily mladší a o tom, jak Eskurnit Angelina přestal zalekávat lidi, když zachránil Zalíčilu. Detaily si bohužel nepamatuju, více informací by jistě rády poskytly obě autorky a zároveň představitelky všech rolí Stázka a Monča.

Snad brzy seženu další informace od jednoho z nejpovolanějších odborníků. Tedy pana Mi, Míly.

Pokračování brzy

 

 

Hlavní stránka