Staré trendy v Tatrách

Koncem srpna nás přivítala vždy přátelská Brnčála a okolní štíty, zdálo se, též. A to otázkou: "Tak který z Posledních Velkých Problémů letos vyřešíte? Kde se zapíšete do dějin horolezení?" Po inventuře našich akutních a chronických chorob, byla volba jasná. Žádné ex-trémy, ale důsledný in-trém. A hned nad Červeným plesem jedna Velká Výzva. Ano! Nižnodolná Žeruchova, cestou zezdola až nahoru. Netřeba nám Kroutila k bloudění, netřeba Puši Puškáše! Tady, mámo, je nějakej pilířek... jdem!
Hned první délka prověřila naše lezecké schopnosti. Šindelovitě vrstvené chyty, ne šindele spíš perníček..."to já né, to větříček... Jeníček a Mařenka... teda Helenka. " V druhé jsem málem ztratil lezačku. Kupovat si lezky o dvě čísla větší asi už nebudu, i když pohodlí a dvoje vlněné ponožky k lezbě prostě patří.
V třetí délce jsme se probíjeli travou až do pasu, ale klíčová délka měla teprve přijít. Můj krok za hranu byl podoben jinému mému životnímu kroku - prvnímu manželství. Totální oslovina!!! "Kdo říkal, že převislé trávy nejsou?! Tady jsou i převislé sutě! Něco do rubriky "pálivé šity". Teď tu sekvenci pohybů: nebeská pata za nadějně vypadající drn, druhá noha se špičkou zarývá do zeminy. Ruka dynamicky po...ááá lokr. "Mámo sorráč."
Kosovka na stisk to vyřešila, výšvih byl překonán... a hele borůvky i houby. "He! Extrémisté! Můžete snad takto užívati darů hor?! Ať žije intrém!"
Ani nepřízeň počasí nás nemůže zaskočit. Jsme připraveni. Vlněné (celowole) tepláky jsem nakoupil v luxusním obchodě pro dámy na Václaváku - vyprodávali je za necelou stovku . Nakoupil jsem šestery a dodnes nechápu, proč na mne prodavačky nezavolaly mravnostní policii. Zbytek z plus minus bavlny (stromwole) dodal se slevou náš šlechetný dobrodinec, velkostánkář pan Huyeng - Dong. "Prima kvalita" a na rozdíl od všech "...texů" je v tom člověk mokrý jen když prší.
A co by to bylo za tatranský výstup bez řádně slizkého "kominíka". A pak dokonce i pevné kamení! No, podívejme! Tož dál, výš! Hore, hore! Kde je vůl, je i cesta.
Náš postup byl tak rychlý, že jsme se ve vrcholových partiích octli o hodně dřív, nežli další v stěně operující party. To je v lámavé skále to nejdůležitější. Být nejvýš.
"Ale co to, mámo? Aha, ta prokletá artritida. Už neprotáhneš lano jistidlem. To vyřešíme. Sedni si sem a lana si nevšímej. Já hupky, šupky, přes hory, přes doly, mé zlaté parohy, 50 metrů, hhhhhh-děviny do teplejch..." "Pojď, jistím!"
No, a už není kam stoupat. Žeruchova pustila. Slza štěstí na mužné líci, na ženské líci také. Dokázali jsme to. Joj!
Cestou dolů jsme využili borháků a kruhů, které se v Tatrách množí jak slintavka ve stádě bravu. (Vzdělaná máma se vždy zlobí, říkám-li kruh, když je to přeci "rotační anuloid".) Já osobně bych vyrval vše železné a prodal. Za utržený peníz bych nechal instalovat v dolinách ty detektory na železo. Jen čoky a... né, stačí smyce! Ale je mi jasné, že jako koala, deštné pralesy, lámové v Tibetu ... a vlastně tahle civilizace, jsem odsouzen k vyhynutí. A tak jsme po nich slanili.
Další náš výstup vedl na Kozí štít. Též způsobem: kudy to pustí. Proč mne přitahuje zvláště Kozí? Po prostudování díla S: Freuda je mi to jasné.
Pro následovníky údaje o cestách: nástup v Červené dolince (jmenuje-li se tak ještě) tam, kde začíná skála a výstup končí, když už to nejde výš. Nebezpečí krom střechovitých drnových převisů (motyčku s sebou) představuje bloudění v trávě, či kosodřevinovém lese (srp a pilku sebou). Dále hrozí otrava nalezenými houbami a u více se potících lezců napadení žárlivým kamzičím samcem. Já osobně potkal v cestě jen samice a ty byly mým tělesným puchem zaskočeny, zdálo se, mile.
Největším nebezpečím je ovšem vlastní blbost, odvěký nepřítel horolezců. Klasifikace je II--VI UIAA, II--III--VI+ Tatranské, I+-- IV+ Nové Tatranské a "jde to někdy blbě" té naši.
Další den začalo naštěstí pršet a my mohli v útulné chatě "Pri plesu " pít kávu, vzpomínat... Stejně je to divné, že ač nám s mámou není dohromady ani sto let, tak nám někteří nevěří, že nepamatujeme Stanislavského, ani budování Teriny, či téhle Brnčály, a někdy nám vykaj. Jo, jo...

 

 

 

Hlavní stránka